to top

7 powodów, dla których dzieci powinny bawić się slimem

Tuban Slime i Tubicoolki

Slimy, glutki, gniotki to rzeczy za którymi niektórzy dorośli nie przepadają. Lepią się, kleją, a po dodaniu brokatu i styropianu mogą spowodować instny armagedon w domu. Dlatego jeżeli macie podobne zdanie, to dzisiaj chcę Wam pokazać 7 powodów, dla których dzieci powinny bawić się slimem.

Co to jest slime?

Slime to masa plastyczna, często nazywana ‘glutem’ (niestety niezbyt urodziwa nazwa) o zróżnicowanej strukturze, fakturze i kolorze. 

Slimy przez ostatnich kilka lat stały się bardzo popularne i uwielbiane przez dzieci. Tworzenie ciągnącej się masy to niejako projekt chemiczny, pełen rozwiązywania problemów, testowania oraz wspaniała aktywność sensoryczna dla dzieci.

7 POWODÓW, DLA KTÓRYCH DZIECI POWINNY SIĘ BAWIĆ SLIMEM:

1. Tworzenie slimów posiada walory naukowe

Slimy możemy potraktować jako podstawowy eksperyment chemiczny, pokazujący co dzieje się, gdy dwie substancje łączą się, a ich struktura molekularna zmienia się, tworząc nową substancję.

2. Nauka samodzielnego rozwiązywania problemów

Podczas tworzenia slimów, za pomocą prób i błędów musimy dobrać odpowiednią proporcję składników, aby nasza masa otrzymała oczekiwaną formę. Co zrobić w przypadku gdy slime jest zbyt rzadki, albo zbyt klejący? Jakie składniki zaradzą temu problemowi? 

3. Nauka wytrwałości i dążenia do celu 

Każdy kto próbował stworzyć slima ten wie, że nie zawsze łatwo dobrać odpowiednie proporcje. Utworzenie idealnej glutowatej masy zajmuje czasami sporo czasu i wymaga od dziecka wytrwałości w dążeniu do zakończenia wytyczonego sobie zadania. 

4. Pobudzanie kreatywności

Bazą slimu jest klej oraz aktywator. Jednak po dodaniu odpowiednich dodatków możemy uzyskać wiele ciekawych form naszej gumowej masy. Styropianowe kulki spowodują, że slime stanie się „chrupiący”, brokat doda blasku, barwniki koloru. Możemy również stworzyć slimy zapachowe, świecące w nocy albo magnetyczne. Wszystko zależy od naszej kreatywności. 

5. Działanie relaksujące + terapia ręki

Słyszeliście o piłeczkach antystresowych? Slimy działają na tej samej zasadzie: pomagają regulować emocje, uspokajają oraz relaksują. 

Ugniatając, rozciągając i przerzucając plastyczną masę aktywujemy w ten sposób mięśnie ręki i nadgarstka, a tym samym pozwalamy się mięśniom zrelaksować.  

6. Doznania sensoryczne

Jednym z głównych atutów przemawiających za zabawą slimem jest doznanie sensoryczne. Zimne, gumowate, czasami klejące, chrupiące i pachnące gluty dostarczają dziecku bodźców wpływających na rozwój zmysłów.

7. Świetna zabawa

O tym najlepiej wiedzą dzieci, które kochają slimy. Możemy je rozciągać, ugniatać, zarzucać robiąc bańki, dmuchać w nie słomką (oczywiście metalową-dbamy o środowisko :)), albo włożyć w nie kamyki czy kasztany, które dzieci muszą wyciągnąć. 

TUBAN SLIME

W internecie możecie znaleźć wiele przepisów na samodzielne zrobienie slimów za pomocą boraksu, płynu do prania (najczęściej Perwollu), czy płynu do soczewek. Niestety są to produkty nieodpowiednie dla małych dzieci i mogą powodować alergię. Moja skóra również jest wrażliwa na tego typu składniki, dlatego dla chłopców wybrałam sprawdzony i przebadany aktywator z firmy Tuban, który w swoim składzie nie zawiera szkodliwych substancji. W 2018 r. slimy i aktywator od Tuban zostały ogłoszone „Zabawką roku”. 

Od ponad roku jesteśmy wiernymi konsumentami polskiej marki Tuban. Firma zasłynęła za sprawą świetnych baniek mydlanych, które obecnie są sprzedawane w ponad 25 krajach na świecie. Dodatkowo właściciel firmy – Jakub Bochenek pobił trzykrotnie Światowy Rekord Guinnessa w zamknięciu ludzi w bańce mydlanej (ostatni w 2018 roku – 419 osób). 

Tuban w swojej ofercie posiada ogromną ilość slimów do wyboru. Możemy kupić gotowe glutki, kolorowe kleje, brokaty, kamyczki, gwiazdki, pachnące czy świecące w nocy slimy. 

Tuban Slime i Tubicoolki

Tuban Slime Cloud to nietypowy zestaw ze sztucznym śniegiem, który w przeciwieństwie do innych slimów, ma całkowicie inną konsystencję. Mam wrażenie, że jest bardziej „glutkowaty”, a Hugo uznał, że w dotyku przypomina roztapiający się śnieg  🙂 W skład zestawu wchodzi niebieski klej PVA, aktywator, sztuczny śnieg oraz szpatułka i dwa pojemniczki. 

Tuban Slime i Tubicoolki

Tuban Slime Night Sky to zestaw do stworzenia czarnej masy ze srebrnymi gwiazdkami. 

Tuban Super Slime Arbuz to jeden z kilku zapachowo – brokatowych zestawów, które pachną bardzo apetycznie 🙂

Tuban Slime Glow In The Dark to masa, która po 30 sekundowym naświetlaniu będzie świecić w ciemnościach.

Tuban Slime i Tubicoolki
Tuban Slime i Tubicoolki

Wyżej wspominane zestawy służą do stworzenia małych slimów mieszczących się w pojemniczkach dołączonych do opakowania. Jeżeli natomiast chcemy poszaleć, zrobić ogromne bańki slimowe, pobawić się nimi w kilka osób, albo stworzyć swoje indywidualne, kreatywne zestawy to polecam kupić osobno klej i aktywator. Do wyboru mamy różne wielkości i kolory klejów PVA, które w połączeniu z aktywatorem i dodatkami (brokatami, barwnikiem, pianką do golenia, kulkami styropianowymi) stworzą wymarzone slimy. 

Tuban Slime i Tubicoolki

Gotowe slimy, aktywatory i kleje PVA możecie kupić tu (KLIK).

OBIAD DLA JEDNOROŻCA

O slimach z pewnością słyszeliście, ale czy robiliście kiedyś OBIAD DLA JEDNOROŻCA 🙂 ?

Jedną z nowości firmy Tuban są żelowe płyny, które w połączeniu z aktywatorem tworzą kolorowy makaron. 

Do zestawu dołączony jest plastikowy słoik, w którym łączymy aktywator z letnią wodą z kranu. Mieszamy, a następnie wciskamy żelowe płyny. Jeżeli wlejemy ciągiem, otrzymamy makaron, ale jeżeli będziemy wyciskali kropelki uzyskamy jednorożcowy groszek 🙂

W dotyku „makaron” jest gładki, śliski i pusty w środku. Chłopcy wyławiali go widelcami ze słoika, a następnie karmili swoje pluszaki 🙂

Tuban Slime i Tubicoolki
Tuban Slime i Tubicoolki

Obiad dla jednorożca do kupienia tu (KLIK)

TUBICOOLKI

Tubicoolki to styropianowe kuleczki połączone klejem. Mają neutralny zapach, nie brudzą rąk i nie wysychają. Można z nich tworzyć przestrzenne figurki, formować w kształcie literek lub cyfr. Oddzielanie kuleczek (jedna od drugiej) będzie dobrym treningiem dla placów dziecka. Z Tubicoolek możemy stworzyć kulkę, która odbija się jak piłka, wykorzystać je jako liczmany (tworząc małe kuleczki), albo ugniatać, rozciągać w celu zrelaksowania się. 

Tubicoolki dostępne są w dwóch rozmiarach i w wielu kolorach. Małe okrągłe opakowania z breloczkiem niespodzianką lub litrowe plastikowe słoiki.

Największą zaletą tych piankowych kuleczek jest ich niewysychalność. Możemy utworzyć dowolną formę, którą kolejnego dnia przekształcimy na coś całkowicie innego. 

Tubicoolki do kupienia tu (KLIK)

Michalina Gwizdz

michalina@intheoutback.pl