to top

Aerial Joga

Zawsze marzyłam o ćwiczeniu jogi, o zrobieniu pozycji kruka czy mostku, ale najbardziej fascynowały mnie pozycje odwrócone czyli stanie na rękach i głowie. Wydawało mi się to jednak zbyt trudne do wykonania i nie miałam wiary w siłę swoich rąk. Jednak gdy przeczytałam o Aerial Jodze, pomyślałam, że to jest dobra alternatywa dla tradycyjnej jogi i koniecznie chciałam ją wypróbować.

Aerial Joga (Air Joga) to połączenie tradycyjnej jogi, akrobatyki i ruchów tanecznych wykonywanych w powietrzu za pomocą hamaka. Wysokość zawieszonej pod sufitem tkaniny (często nazywanej również chustą), możemy regulować za pomocą liny przymocowanej do sufitu i bocznych ścian. Najczęściej maksymalne obciążenie hamaków sięga 400 kg, dlatego można być spokojnym o jego wytrzymałość. Hamak urozmaica sesję jogi i ułatwi wykonywanie asanów, które do tej pory sprawiały trudność zaczynającym przygodę z jogą.

Hamak zmniejsza nacisk na nasze ciało, dzięki czemu odciążamy stawy i kręgosłup. Jest to idealna sytuacja, w której można ćwiczyć wszystkie asany, trudne do wykonania na ziemi. Pozycje odwrócone, takie jak stanie na głowie i Halasana („pług”), stają się znacznie łatwiejsze w powietrzu. Nie doznamy nacisku na głowę i kręgosłup, co zapobiegnie bólom szyi i pleców. 

Aerial Joga sprawi, że:

– Staniesz się bardziej elastyczny i zwiększysz koncentrację.

– Wzmocnisz swoje mięśnie i złagodzisz stres.

– Poprawisz krążenie krwi.

– Rozciągniesz, wzmocnisz i rozluźnisz ciało.

– Złagodzisz ból kręgosłupa i stawów biodrowych.

– Osiągniesz harmonię i spokój.

– Przezwyciężysz swoje lęki i otworzyć się na nowe możliwości.

Pierwszy kontakt z Aerial Jogą miałam podczas „Gimnastyki na hamakach”, na którą zapisałam chłopców. Są to zajęcia dla dzieci łączące w sobie ćwiczenia w chuście, tradycyjną jogę oraz świetną zabawę. Gdy zobaczyłam 3 letniego Samuela w hamaku robiącego „samolot” i 5 letniego Hugo stojącego w tkaninie na jednej nodze, pomyślałam, że też chcę tego spróbować.

Przed pierwszymi zajęciami miałam pewne obawy, nie wiedziałam czy dam radę utrzymać się na tym hamaku, czy po prostu z niego nie spadnę 🙂 Jak się okazało, były to najlepsze zajęcia w moim życiu! Było cudowne rozciąganie, bujanie, kołysanie, a na koniec niesamowity relaks. Największym zaskoczeniem dla mnie było to, iż w połowie zajęć bez najmniejszego problemu wisiałam głową w dół! Te wszystkie zwisy i podciągania lekko mnie wymęczyły, ale końcowy relaks i masaż (w parach) spowodował, że z zajęć wyszłam jak nowo narodzona z powerem na cały dzień.

Szukajcie takich zajęć w swojej okolicy, bo są naprawdę rewelacyjne. My na Aerial Jogę uczęszczamy do Oazy Szczęścia w Katowicach. Jest to miejsce gdzie odbywają się zarówno zajęcia z Aerial Jogi, Jogi tradycyjnej, ale również medytacji, pilatesu czy ćwiczenia dla kobie w ciąży.

Na stronie Moniki Boratyn (instruktorki Jogi i Aerial Jogi z Oazy Szczęścia) znajdziecie więcej informacji o jodze w hamakach: www.jogadlaciebie.pl

Aerial Joga

Aerial Joga – Oaza Szczęścia w Katowicach

Michalina Gwizdz

michalina@intheoutback.pl