to top

Doha w 48 godzin – czyli co warto zobaczyć w stolicy Kataru

Doha jest idealnym miastem na przysłowiowy weekend. W ciągu dwóch dni jesteśmy w stanie odwiedzić główne atrakcje, które proponuje nam stolica Kataru. Oto nasze TOP 5.

1. Muzeum Sztuki Islamskiej

Do muzuem wybraliśmy się w pierwszej kolejności, gdyż jest ono wymieniane jako obowiązkowe miejsc do zobaczenia w Katarze. Muzeum zostało zaprojektowane przez Ieoh Ming Pei (zaprojektował m.in Piramidę Luwru) i powstało pod koniec 2008 roku. Według sugestii architekta muzeum zostało wybudowane na sztucznym półwyspie w pobliżu portu, aby w przyszłości żaden budynek za bardzo nie zbliżył się do muzeum, a tym samym nie zaburzył jego odbioru.

Ieoh Ming Pei przed przystąpieniem do projektowania odbył kilka podróży po krajach arabskich aby wydobyć kwintesencje sztuki islamu. Ostatecznie inspiracją do powstania katarskiego muzeum była studnia do ablucji (rytualnego obmycia się z nieczystości) wybudowana w XIII w. znajdująca się na terenie Meczetu Ahmada Ibn Tuluna w Kairze. W prostocie studni i jej geometrycznych formach, które powodowały grę światła i cienia, powstałej przy zmianie pory dnia Pei dopatrzył się esencji islamskiej architektury.

W obrębie pięciopiętrowego budynku znajdują się m. in. stałe i tymczasowe wystawy, biblioteka, kawiarnia, teatr, sale szkolne oraz sale modlitewne z miejscem do ablucji.

Muzeum reprezentuje sztukę islamską z trzech kontynentów z ponad 1400 lat. Jego kolekcje obejmują prace z ceramiki, metalu, drewna, szkła, tekstylie i biżuterię. Jest to jedno z najbardziej kompletnymi islamskimi artefaktami muzeum na świecie.

Nas zachwyciło wnętrze, przestrzeń, bryły, piękny widok na zatokę i wieżowce przez przeszkloną ścianę. Następnie przechodząc z sali do sali byliśmy oczarowani zebranymi eksponatami i sposobem ich zaprezentowania. Ciemne sale z podświetlonymi dziełami powodowały, że w pełni mogliśmy odczuć islamską sztukę. Jedynie Hugo nie podzielał naszego zdania, dla niego sale były zdecydowanie za ciemne i nie czuł się w nich komfortowo, za to samym wnętrzem muzeum był tak samo oczarowany jak my.

Wstęp do muzeum jest darmowy. Czynny codziennie z wyjątkiem wtorku.

2. Souq Waqif

Niedaleko Muzeum Sztuki Islamskiej znajduje się Souq Waqif. Jest to ponad stuletni rynek wraz z targiem, który podzielony został na strefy sprzedaży różnych dóbr ( m.in. odzież, przyprawy, rękodzieła, pamiątki, zwierzęta domowe). Wokół niego znajdują się liczne kawiarnie, restauracje oraz hotele. Na rynku odbywa się wiele imprez, koncertów czy spektakli muzycznych. Souq Waqif wieczorami skupia ogromną ilość osób, zarównie tubylców jak i turystów. W 2006 roku Souq został odniowiony w ramach rządowego program renowacji w celu zachowania jego tożsamości architektonicznej i historycznej.

Podczas naszego pobytu wszystkie wieczory spędziliśmy na Souq Waqif przechadzając się wąskimi alejkami oglądając oferowane produkty i pijąc pyszną turecką kawę.

3. Promenada Corniche

Jest to 7 kilometrowa aleja ciągnąca się wzdłuż wybrzeża oraz równoległa do ulicy o tej samej nazwie Corniche. Promenada rozpoczyna się w pobliżu Muzeum Sztuki Islamskiej, a kończy się w Parku Sheraton. Wieczorami, gdy robi się chłodniej wiele ludzi uprawia na niej jogging, spaceruje bądź leży na paśmie zieleni oddzielającym promenadę od ulicy Corniche. Można również skorzystać z rejstu tradycyjnym drewnianym statkiem po zatoce. Jednak główną zaletą tej promenady jest cudowny widok na West Bay (nowoczesną dzielnicę z drapaczami chmur).

4. Aspire Park

To największy park w Doha objmujący obszar 88 hektarów. Jest to świetne miejsce na pikniki i rodzinne wycieczki, z widokiem na Aspire Tower – największą budowlę w Katarze. W Parku są również piękne fontanny, place zabaw oraz jedyne jezioro w Katarze.

Obok parku znajduje się galeria handlowa Villaggio Mall stworzona na wzór Wenecji, posiadająca 150 metrowy kanał z gondolami oraz sztucznym niebem (niczym Hotel Venetian w Las Vegas tylko w dużo skromniejszym wydaniu).

5. Katara

Jest to wioska kulturalna, w której znajduje się amfiteatr, opera, kino, sale konferencyjne oraz liczne muzea, sklepy z rękodziełem, galerie sztuki. Wiele organizacji na terenie Katary posiada swoje biura np. Towarzystwo Sztuk Pięknych w Katarze, Centrum Sztuki Wizualnej, Towarzystwo Fotograficzne w Katarze. Wszystkie budynki idealnie wpisują się w kanon architektury islamu. Spacer wąskimi, klimatycznymi uliczkami w których można było się schronić przed słońcem był naprawdę przyjemny. Obok Katary znajduje się piękna płatna plaża. Wioska jest w ciągłej rozbudowie, ma powstać jeszcze więcej obiektów m.in. galeria handlowa. Istnieje możliwość darmowej przejażdżki meleksem po całym kompleksie Katary. My skorzystaliśmy z tej opcji prosząc o podwiezienie na postój taksówek.

W Katarze można spokojnie spędzić cały dzień, dostarczając sobie przyjemności dla ciała (morze i plaża) oraz dla ducha (muzea, galerie, amfiteatr).

Znajdź nocleg w Doha:

Booking.com

Michalina Gwizdz

michalina@intheoutback.pl