to top

Hong Kong – informacje praktyczne

Hong Kong –  od dawna marzyliśmy, żeby odwiedzić ten kraj, a właściwie „Specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej” ale zawsze było nam nie po drodze. Aż w końcu nadarzyła się promocja Qatar Airways i bez zastanowienia kupiliśmy bilety.

Hong Kong to nie jedna, a 236 wysp i kawałek lądu graniczącego z Chinami. Ma 1103 km kw. powierzchni z czego 80 km kw. przypada na wyspę Hong Kong, a 47 km kw. na ląd Kowloon.

Ludność

Hong Kong należy do najgęściej zaludnionych obszarów świata. Średnia gestość zaludnienia w całym regionie wynosi ok. 6160 osób/km kw. i waha się od 27230 osób/km kw. w Kowloon do 3230 osób/km kw. w Nowych Terytoriach. Ludność mieszka w olbrzymich wieżowcach z mieszkaniami o bardzo małej powierzchni. Wiele mieszkań nie posiada okien, bądź okna skierowane są na pobliskie okna lub ściany. Nie zawsze jest również łazienka, albo jest po prostu tak mała, że prysznicem zalewa się ubikację. Widok tamtejszych bloków jest dość przygnębiający bo pomimo, że możemy się zachwycać ich wysokością, to mieszkanie w takich warunkach nie jest z pewnością łatwe. Zdjęcia mieszkań możecie zobaczyć np. tu (klik) Z jednej strony widać bogactwo, luksusowe sklepy, niesamowicie drogie auta, a z drugiej stare zapuszczone kamienice i wieżowce z mieszkaniami o powierzchni 12 metrów.

Mieszkańcy wydali nam się niesamowicie mili oraz pomocni i naprawdę bardzo lubią dzieci. Chłopaki byli ciągle zaczepiani i dotykani przez przechodniów, sklepikarzy czy restauratorów.

Transport z lotniska

Lotnisko znajdujące się na sztucznej wyspie oddalone jest od Kowloon i wyspy Hong Kong o ok. 20 km. Dojazd jest bardzo łatwy i zajmuje od 25 do 50 min w zależności od transportu jaki wybierzemy. A mamy do wyboru:

Airport Express – nowoczesna linia kolejowa którą w 24 minuty dojedziemy m.in. na wyspę Hong Kong. Koszt 100$.

12 autobusów miejskich oznaczonych literą „A” – my wybraliśmy tę opcję. Podróż na Kowloon trwała ok 40 min i kosztowała nas 38$ za osobę. Na pokładzie autobusu dostępne jest darmowe wi-fi.

Taksówki – najdroższa opcja

Nocleg 

W Hong Kongu noclegi są drogie, a pokoje naprawdę małe. Szukając odpowiedniego pokoju zawsze patrzcie czy są okna (o ile jest to dla was istotne – dla nas był to priorytet ze względu na dzieci) i jaką powierzchnię ma pokój. Widzieliśmy wiele pokoi o powierzchni 7/9/10 m² ale dla naszej czwórki, dwóch bagaży i wózka to zdecydowanie za mało. Udało nam się znaleźć pokój rodzinny o powierzchni 14 m² z oknem i łazienką w legendarnym Chungking Mansion (opiszemy ten budynek wkrótce). Naszym zdaniem to najlepsze miejsce na nocleg ze względu na lokalizację. W tym budynku znajduje się kilkadziesiąt tanich hosteli, więc mamy w czym wybierać (chociaż tak na prawdę wszystkie są praktycznie takie same).

Możemy również skorzystać ze strony Airbnb jednak dla nas ceny były zbyt wysokie.

Internet

Hong Kong zdecydowanie króluje z dostępnością darmowego internetu. Z wi-fi możemy skorzystać w parkach, sklepach, stacjach metra, przy bankomatach, muzeach, tak na prawdę ciągle możemy być online. Nie musieliśmy z tego powodu kupować karty SIM z internetem do telefonu.

Sklepy

Co nas zaskoczyło w Hong Kongu na każdym kroku można spotkać sklepy z biżuterią i ekskluzywnymi zegarkami w których praktycznie zawsze są jacyś klienci. Dodatkowo bardzo popularne są sklepy z „medycyną chińską” oferujące, różne specyfiki i mleka modyfikowane wyłożone przy wejściu do sklepu.

W Hong Kongu możemy znaleźć sklepy na każdą kieszeń, jednak tych bardzo luksusowych jest tu zatrzęsienie. Bogactwo tego kraju widać m.in. w ubiorze mieszkańców. Wiele osób nosi ubrania z najdroższych domów mody oraz jeździ supernowoczesnymi autami np. Tesla.

Jedzenie i restauracje

Wybierając się do Hong Kongu możemy być pewnie, że głodni nie będziemy. Jedzenie dostępne jest na każdym kroku, w budkach, barach typu „to go” (kupujemy i idziemy dalej), restauracjach. Możemy wybierać między różnymi kuchniami świata, ale kuchnia chińska zdecydowanie dominuje. Często możemy spotkać bary z przekąskami na patyku typu kulki mięsne, kulki rybne, płuca świni :D, skóry zwierzęce i inne tego typy rarytasy. Dodatkowo w takim miejscu sprzedawane są również makarony bądź ryż. Ale bądźcie czujni co dokładnie wam podają, bo nam gdy zamówiliśmy zupę z kulkami mięsnymi zaserwowali zupę z proszku z kulkami o niewiadomym składzie. Ceny w restauracjach zaczynają się od 30$ za obiad, jednak przeważnie jest to kwota 70-80$. Dużo tańsze są przekąski takie jak pierożki czy Dim Sum.

Z  cenami jedzenia w sklepach jest różnie. Przeważnie są wyższe, jednak są też produkty dużo tańsze np. niektóre owoce, kosmetyki, sushi.

Transport

Metro

Najbardziej popularnym transportem jest supernowoczesne metro Mass Transit Railway (MTR), posiadające 11 linii. Działa na takich samych zasadach jak metro w Japonii czy Singapurze. Dla turystów przebywających w Hong Kongu krócej niż 14 dni oferowane są 24h bilety umożliwiające przejazdy bez limitu na wszystkich liniach metra. Cena biletu normalnego to 65$, ulgowy 30$.

Na stacjach metra można zakupić bilet jednorazowego przejazdu bądź wykupić kartę Octopus. Możemy nią płacić za przejazdy metrem, autobusami, tramwajem, promem, jest również akceptowana w wielu sklepach, kawiarniach czy restauracjach.

Cena karty dla osoby dorosłej to 150$ z czego 50$ to depozyt; dla dziecka 70$ z czego 50$ to depozyt.

Tramwaje

Będąc na wyspie Hong Kong możemy przejechać się piętrowymi tramwajami, które kursują od 1904 roku. Niezależnie od tego jaką trasę pokonamy tramwajem przejazd kosztuje 2,40$.

Możemy zapłacić kartą Octopus bądź zgodnymi monetami, gdyż nie ma możliwości wydania reszty.

W przeciwieństwie do autobusów, do tramwaju wchodzimy tylnim wejściem, a wychodzimy płacąc przodem.

Autobusy i minibusy

Możemy również podróżować autobusami w większości piętrowymi. Należy również mieć zgodne pieniądze bądź przy wejściu zapłacić kartą Octopus.

Minibusy przewożą około 16 osób. Zielone minibusy działają według określonych tras po stałych cenach. Płacimy odliczoną gotówką bądź Octopusem. Czerwone minibusy działają wzdłuż tras, które nie zawsze są ustalone, a pasażerowie mogą wsiąść lub wysiąść gdziekolwiek na trasie, z wyjątkiem przypadków, gdy mają zastosowanie specjalne zakazy.

Gdy minibusy są pełne nie zatrzymują się na przystankach aby zabierać kolejnych pasażerów, dopóki nie zwolni się siedzące miejsce. Wynika to z faktu, że w minibusach nie można stać. Dodatkowo należy zapinać pasy gdy są one dostępne.

Na przystankach bardzo nam się podobały barierki wyznaczające kierunek kolejki do minibusów, ludzie stoją gęsiego czekając na swoją kolej.

Promy

Jako miasto przybrzeżne, Hong Kong regularnie obsługuje połączenia promowe, które łączą wyspę Hong Kong, Kowloon i Wyspy Peryferyjne. Najbardziej popularny prom to Star Ferry kursujący od 1888 roku, przewozi pasażerów z wyspy Hong Kong na Kowloon i odwrotnie.

Za prom można zapłacić kartą Octopus bądź kupić na stacji żeton umożliwiający przepłynięcie promem. Cena biletu dla osoby dorosłej pn-pt 2,50$ , w weekend i święta 3,40$. Cena biletu dla dzieci pn-pt 1,50$, w weekend i święta 2,10$.

Taxi

W Hong Kongu funkcjonują trzy rodzaje taksówek, która każda ma swój wydzielony obszar po którym może kursować.

Taksówki czerwone obsługują praktycznie cały Hong Kong, z wyjątkiem drogi Tung Chung na wyspie Lantau i na całej południowej stronie wyspy Lantau. Zielone Nowe Terytoria,  a niebieskie – Wyspę Lantau. Wszystkie natomiast mogę kursować na Hong Kong International Airport oraz do Hong Kong Disneyland.

Informacje dodatkowe:

– darmową wizę na pobyt w Hong Kongu dostaje się na 90 dni

–  1 HKD – 0,48 PLN – łatwy przelicznik, wszystkie ceny dzielimy na połowę

– gniazdka elektryczne takie jak w Wielkiej Brytanii

– poruszanie się po mieście jest naprawdę proste – wszystko jest świetnie oznakowane

– pomimo, że język angielski jest językiem urzędowym, wiele osób nie umie się nim posługiwać

– darmowa aplikacja mobilna MRT Mobile (klik) – ułatwi poruszanie się po mieście, wylicza koszty podróży, wskazuje najkrótsze trasy itp.

– warto zapoznać się ze stroną www.discoverhongkong.com, na której znajdziemy wszystkie najpotrzebniejsze informacje, oraz kupony zniżkowe do wielu atrakcji – my również korzystaliśmy z ich aplikacji mobilnej (klik)

– Hong Kong jest bardzo bezpiecznym państwem ale jak zawsze należy posiadać ograniczone zaufanie i pilnować swoich rzeczy.

 

 

Michalina Gwizdz

michalina@intheoutback.pl