Jura Park w Krasiejowie to największy park tematyczny w Europie. Został stworzony przez Stowarzyszenie Delta, które posiada w Polsce jeszcze dwa tego typu obiekty: w Bałtowie i Solcu Kujawskim oraz jeden w USA w stanie Utah.
Miejsce powstania Parku Nauki i Rozrywki nie jest przypadkowe. Już w latach 70. ubiegłego wieku na terenie Krasiejowa rozpoczęły się pierwsze prace paleontologów, które trwają do dziś. Obszar stanowiska dokumentacyjnego „TRIAS” w Krasiejowie, jest jednym z największych nagromadzeń elementów kostnych mezozoicznych kręgowców w Europie. Na zbadanym dotychczas terenie odkryto kilkadziesiąt tysięcy skamieniałości sprzed 225 mln lat.


Na kompleks Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie składa się Jura Park i Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Całość zajmuje powierzchnię około 40 hektarów i zawiera ponad 200 modeli dinozaurów w rzeczywistych rozmiarach. Tutaj określenie „nauka przez zabawę” idealnie wpisuje się w idee parku, który zachwyci zarówno dzieci jak i dorosłych.
Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie
Zwiedzanie Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie zaczęliśmy od Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Jak się później okazało według chronologii powinniśmy zacząć od Jura Parku, w którym dowiedzieliśmy się o powstaniu Ziemi i pierwszych stworzeniach, a dopiero potem powinniśmy udać się do Ewolucji Człowieka, gdzie omawiane było powstanie Homo sapiens.
Jednak z punktu widzenia zmęczonych dzieci licznymi atrakcjami jakie oferuje Jura Park, uważam, że najlepiej zacząć zwiedzanie właśnie od Parku Nauki i Ewolucji Człowieka.
Przy wejściu na wystawę dostajemy jednorazowe czepki i kaski z wbudowanym głośnikiem oraz okularami 3D (niestety nie posiadają kasków ani okularów dla małych dzieci >3 lat).


Gdy zbierze się odpowiednia grupka zwiedzających jesteśmy proszeni do „promu kosmicznego” czyli sali kinowej 3D, w której przeniesiemy się do czasów wyginięcia dinozaurów i powstania pierwszych istot ludzkich. Siedzenia w sali kinowej będą się ruszały i wibrowały, a osobisty wirtualny przewodnik, będzie nam wszystko szczegółowo opowiadał.
Opuszczamy salę kinową i wyruszamy na multimedialną wystawę o ewolucji człowieka. Na ziemi znajdują się ponumerowane i podświetlone niebieskie pola, do których należy wjeść, aby wysłuchać osobistego wirtualnego przewodnika.
Pierwszy raz spotkaliśmy się z takim przekazem i z taką formą multimedialną jak kaski i pola dźwięku, dlatego było to dla nas dodatkową atrakcją.

Przekazywane informacje były ciekawe zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Na zakończenie multimedialnej przygody po raz kolejny udaliśmy się się do „rakiety kosmicznej” na krótki film 3D.
Jednak to jeszcze nie wszystko. Ostatnim punktem zwiedzania jest wystawa już bardziej klasyczna, w której zobaczymy rozwój pisma, naczynia, narzędzia oraz czaszki i ludzką mumię.
Jura Park w Krasiejowie
Tunel Czasu
Zwiedzanie Jura Parku zaczynamy od podróży w czasie. Wsiadamy do pociągu z siedzeniami ustawionymi bokiem do kierunku jazdy, zakładamy okulary 3D i wyruszamy w podróż przez miliardy lat istnienia wszechświata.
W ciągu 8 minut przejeżdżamy 300 – metrowy Tunel Czasu, w którym oglądamy powstanie wszechświata, kształtowanie się Ziemi i Księżyca, powstanie atmosfery i pierwszych form życia. Podczas seansu zobaczymy również efekty specjalne jak para wodna, bańki mydlane, lasery.
Trasa tunelu kończy się w miejscu rozpoczęcia Ścieżki Edukacyjnej. My jednak wsiedliśmy do pociągu i wróciliśmy z powrotem na miejsce startu (omijając już Tunel Czasu), aby wypożyczyć wózek dla dzieci. Koszty wypożyczenia wózka-dino to 5 zł za godzinę (wypożyczalnia ulokowana jest przy wejściu do parku).
Ścieżka Edukacyjna
Ścieżka Edukacyjna to 1,5 km trasa, wzdłuż której rozmieszczonych jest ponad 200 modeli gadów i płazów w rzeczywistych rozmiarach. Zwiedzanie tej trasy z przewodnikiem trwa od 1,5 do 2 godzin.
Przy każdym modelu znajdują się szczegółowe informacje (również w j.ang.) o występowaniu, rodzaju i odkryciu danego osobnika. Figury wykonane są przez paleo-rzeźbiarzy z niezwykłą dbałością o szczegóły oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii.
Wzdłuż pierwszego etapu trasy rozwieszone są fotografie prezentujące słynne miejsca, w których odkryto szczątki dinozaurów oraz roślinność charakterystyczną dla ery dinozaurów.
Pawilon Paleontologiczny
W połowie Ścieżki Edukacyjnej znajduje się malutkie muzeum, zawierające największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Podczas niepogody dostaje się specjalne papucie, aby nie zabrudzić przeszklonej posadzki.
Pawilon Paleontologiczny to jedyne miejsce na świecie, w którym znajduje się czynne stanowisko paleontologiczne. W sezonie, od lipca do września, można zobaczyć tutaj pracujących paleontologów.
Warty uwagi jest również sam pawilon. Otrzymał on najważniejsze wyróżnienie architektoniczne w kraju – Nagrodę SARP dla najlepszego obiektu oraz nagrodę „Polski Cement w Architekturze” dla najlepszej realizacji z użyciem technologii betonowej.
Kino 5D
Po przejściu Ścieżki Edukacyjnej, możemy udać się do kina 5D. Do wyboru mamy dwa seanse trwające po 6 i 10 minut. Filmy wyświetlane są w sposób ciągły (jeden się kończy, drugi zaczyna). Oprócz obrazu wielowymiarowego, atrakcją są ruszające się siedzenia, pryskająca woda, para i rozpylany zapach. Niestety ja siedząc w trzecim rzędzie nie odczułam nic poza ruszającym fotelem. Natomiast Łukasz w pierwszym rzędzie doświadczył wszystkich tych atrakcji 🙂
Oceanarium prehistoryczne 3D
Oceanarium prehistoryczne to nic innego jak kino 3D, w którym zobaczymy różne podwodne stworzenia sprzed tysięcy lat. Na kilkunastu ekranach zobaczymy okazy w naturalnych wielkościach, które dzięki okularom 3D będą wyglądały bardzo realistycznie. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć jak wygląda w środku.
Plac zabaw
W Jura Parku znajduje się również duży plac zabaw (3000 m kw) ze sprzętami dopasowanymi dla różnej grupy wiekowej. Największą atrakcją jest 12 metrowa wieża z trzema rurowymi zjeżdżalniami. Chłopcy krótko korzystali z placu zabaw, bo czekały na nich kolejne atrakcje 🙂
Park rozrywki
Park rozrywki podzielony jest na dwie części. Pierwsza znajduje się koło placu zabaw, druga ulokowana jest przy stawie z plażą. Według mojej subiektywnej opinii ta atrakcja jest zbędna, pozostałe były nowoczesne, nie tylko bawiły, ale także uczyły. Tutaj natomiast mamy stare karuzele, samochodziki, kolejkę, mini rollercoastera – wszystko swoje lata świetności ma dawno za sobą. Dzieci oczywiście były zachwycone, jednak my z Łukaszem czuliśmy pewne rozczarowanie.
Wszystkie atrakcje znajdujące się w parku rozrywki są uwzględnione w cenie biletu do Jura Parku, dlatego można z nich korzystać do woli.
Gastronimia
Na terenie parku znajdują się dwie restauracje i kilka kawiarni. Obydwie restauracje oferują jedzenie na wagę. Pierwsza serwuje mięso i ryby z grilla, druga natomiast mięsa, surówki, frytki i ziemniaki. Niestety nie ma żadnych dań wegetariańskich ani wegańskich.

Uwagi
Ze względu na półmrok jaki panuje w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka oraz w kilku atrakcjach w Jura Parku (Oceanarium, Tunel czasu, Kino 5D) dzieci z zaburzeniami sensorycznymi oraz bojące się ciemności, mogę czuć się niekomfortowo w tych miejscach.
Dane kontaktowe
Szczegółowe ceny biletów znajdziecie tu „Bilety Jura Park„
ul. 1 Maja 10
46-040 Krasiejów k. Opola
tel. 77 46 54 800, 519 346 149
Więcej informacji uzyskacie na stronie „Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie„