to top

Katar – informacje podstawowe

Katar – państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego ze stolicą w Doha. Graniczy z Arabią Saudyjską.

Powierzchnia Kataru wynosi 11,437 km2, czyli praktycznie tyle co województwo świętokrzyskie.
Szerokość kraju to jedynie od 55 do 90 km. Łączna długość granic lądowych to 60 km, a morskich to 563 km.

Wg analizy opracowanej przez miesięcznik Global Finance Magazine Katar został uznany za najbogatsze państwo świata, z PKB na 1 mieszkańca na poziomie 146, 01 tys. dolarów.

Pogoda

Najlepszym okresem na zwiedzanie Kataru jest nasza wczesna wiosna i późna jesień.  W styczniu temperatura spada do 17 °C, natomiast w sierpniu wynosi  38–44 °C.

Ludność

Katar zamieszkuje obecnie ponad 2 mln osób. Wzrost zaludnienia nastąpił po odkryciu ropy naftowej i rozpoczęciu jej wydobycia w latach 50. XX w. Przyciągnęło to do kraju wielu imigrantów zarobkowych, a wzrastający poziom życia i rozwój kraju zwiększył przyrost naturalny.

Ludzie w Katarze są bardzo mili i pomocni, pewnie obecność dzieci powodowała te uśmiechy na ustach, ale zarówno kobiety jak i mężczyzny zawsze obdarzali nas miłym spojrzeniem.

Religia

Główną religię stanowi islam, który jest religią państwową. Wyznawcy islamu stanowią 77% obywateli. Z powodu napływu imigrantów, pojawiły się także inne religie, z których najbardziej popularne jest chrześcijaństwo (9%).

Wiza

Przy wjeździe do Kataru wydawana jest wiza, płatna 100 QAR (płatność tylko kartą). Wiza wydawana jest na okres 1 miesiąca z możliwością przedłużenia na kolejny miesiąc.

Linie lotnicze Qatar Airways umożliwiły pasażerom podróżującym ich liniami na uzyskanie darmowej 96 godzinnej wizy, wydawanej online na stronie przewoźnika.

Lecąc Qatar Airways, mamy możliwość zatrzymania się na 4 dni w Katarze nie płacąc więcej za bilet. Lecąc do Hong Kongu zrobiliśmy sobie 4 dni postoju w Katarze płacąc za bilet tyle samo, co z kilku godzinną przesiadką w Doha. I dodatkowo wizę mamy za darmo. Aby skorzystać z takiego postoju należy przy rezerwacji biletu wybrać opcję Multi-city.

Alkohol
Katar jest krajem muzułmańskim, w którym surowo przestrzegane są zasad wiary. Dlatego obowiązuje zakaz wwozu produktów alkoholowych, w tym także tych zakupionych w sklepach wolnocłowych. Dostęp do alkoholu jest bardzo ograniczony i w praktyce dostępny jest jedynie w dobrych hotelach i klubach, a jego cena jest bardzo wysoka.W Doha znajduje się tylko jeden sklep z alkoholem (Qatar Distribution Company), w którym aby kupić alkohol należy przedstawić licencję wydawaną przez pracodawcę. Za spożywanie alkoholu w miejscach nie posiadających licencji należy spodziewać się surowych kar.

Ubiór

Katar pozostaje krajem konserwatywnym również w kwestiach ubioru. Co prawda kobiety nie muszą mieć zakrytych włosów, ale niestosowne jest pokazywanie gołych ramion i kolan. Różnego rodzaju prześwitujące, koronkowe stroje również są niewskazane. W szczególności podczas Ramadanu, należy zachować odpowiedni ubiór. Należy mieć również na uwadze, że na publicznych plażach oraz podczas kąpieli kobiety muszą być zakryte (kąpiemy się po prostu w ubraniach).

Bezpieczeństwo

Katar jest jednym z najbezpieczniejszych państw świata, więc możemy czuć się bezpiecznie nawet o zmroku. Jednak zawsze należy zachować czujność.

Pieniądze i ceny

W Katarze obowiązującą walutą jest Rial (QAR) (1 rial = 100 dirhamów). 1 rial = 1,05 zł.

Ceny produktów spożywczych zbliżone są do polskich. Jedzenie na mieście w knajpach dla tubylców jest naprawdę tanie. Za olbrzymie danie zapłacimy 6 – 10 zł. W restauracjach i centrach handlowych zapłacimy, mniej więcej 20-30 zł.

Ubrania, kosmetyki, sprzęt AGD – ceny zbliżone do polskich.

Transport

Planując zwiedzać nie tylko Dohę ale i jej okolicę, najlepszym rozwiązaniem jest wynająć auto. Jednak gdy w planach mamy samą stolicę to najwygodniejszą i bardzo tanią opcją są taksówki. Za podróż ponad 30 minutową płaciliśmy 20 zł.

Obecnie trwa budowa metra (4 linie), której zakończenie przewidziane jest w 2019 roku.

Nocleg

Najtańsze hotele w pokojach 2 os. można znaleźć już za 200 zł (bez śniadania). Najlepszym rozwiązaniem jest szukanie hotelu w okolicy Souq Waqif, gdyż jest to samo centrum miasta. My zatrzymaliśmy się w Qatar Royal Hotel, gwiazdki ma zdecydowanie zawyżone ale jest czysto, ma dobrą lokalizację i jest niedrogi.

Znajdź nocleg w Doha:

Booking.com

Michalina Gwizdz

michalina@intheoutback.pl