to top

Kempingi w Australii

1. WikiCamps Australia

Australia to bez wątpienia kraj kempingów. Jest ich tysiące nawet na największym odludziu. Aby ułatwić sobie ich wybór na samym początku należy zaopatrzyć się w rewelacyjną aplikację WikiCamps Australia.

Korzystaliśmy z niej podczas naszych wszystkich wypraw do Australii i dla nas okazała się niezastąpiona. Zawiera wszystkie informacje jakie „kamperowiec” potrzebuje: informacje o darmowych i płatnych kempingach, punktach widokowych, czy punkty zrzutu (dump points).

Koszt aplikacji na IOS 7,99$   www.wikicamps.com.au

 

2. Wybór między płatnym, a darmowym kempingiem

Darmowy kemping:

Darmowe kempingi są najbardziej atrakcyjne ze względów ekonomicznych. Jest ich sporo, więc jeżeli mamy ograniczony budżet to jest najlepsze rozwiązanie. Część to po prostu wydzielone miejsce do parkowania z koszami na śmieci w środku buszu, inne posiadają łazienkę, ławki ze stolikami czy miejsce na BBQ. Tutaj również przychodzi z pomocą aplikacja WikiCamp, dzięki której dokładnie dowiemy się co zawiera dany kemping i jak wygląda, dzięki zdjęciom udostępnianym przez użytkowników.

W przypadku braku łazienki na kempingu zawsze można wziąć prysznic w darmowych publicznych toaletach przy plaży.

Jedynym minusem takich kempingów jest brak prądu, który w przypadku kamperów jest niezbędny do działającego ogrzewania bądź klimatyzacji.

Płatny kemping:

My ze względu na podróże z dziećmi wybieraliśmy płatne kempingi. W upalne bądź chłodne dni, prąd był konieczny do ocieplenia bądź schłodzenia kampera. Dla nas to był priorytet. Dodatkowym atutem był plac zabaw i basen. Płatne kempingi w większości wyposażone są w pralnię i suszarnię, kuchnię, wodę pitną, miejsce zrzutu (dump points), miejsce do BBQ, toalety z ciepłą wodą i mydłem, czasami nawet jest pokój gier i zabaw oraz sala telewizyjna. Przeważnie jest również zasięg 3G lub wi-fi.

Uwaga! Na kempingach oddalonych od dużych miast woda w łazienkach bardzo często jest solona (pobierana z oceanu). Jeżeli ktoś ma problemy skórne, a w szczególności atopowe zapalenie skóry to może to poważnie odczuć. W takich przypadkach najlepiej pobrać wodę pitną z wyznaczonego miejsca na kempingu i tylko w takiej się kąpać.

Powered i unpowered

Zatrzymując się na kempingu płatnym mamy do wyboru dwa miejsca: „bez prądu” (unpowered) i „z prądem” (powered). Czasami może się zdarzyć, że miejsca „bez prądu” będą zarezerwowane tylko dla namiotów.

Miejsca „z prądem” posiadają także odpływ na ścieki i wodę gruntową (nie zawsze zdatną do picia). Ceny wahają się od 20-40 $ za noc. W sezonie (grudzień-styczeń-luty) ceny znacznie rosną. Cena za miejsce „bez prądu są średnio o 20% niższe.

Check in

Po przyjeżdzie na kemping dokonujemy standarodwego zameldowania podając nasze dane (czasami wymagane jest ksero dowodu tożsamości) oraz numer rejestracyjny pojazdu. Jesteśmy poinformowani o zasadach panujących na kempingu (z jaką prędkością należy jeździć, godziny otwarcia pralni, basenu itp.). Na niektórych kempingach dodatkowowo dostaje się klucz bądź kod do toalet, a na koniec wręczają nam plan kempingu z zaznaczonym miejscem na którym mamy się zatrzymać. Wszystko trwa niecałe 5 min.

W sezonie, podczas przerw świątecznych i szkolnych warto zrobić sobie rezerwację kilka dni wcześniej bo w tym czasie kempingi są bardzo oblegane (większość kempingów ma możliwość rezerwacji online).

Należy zawsze sprawdzić do której godziny jest „check in” gdyż zdarzyło się nam, że już o 17 nie było możliwości wjazdu na kemping.

Bezpieczeństwo na kempingu

Australia należy do jednych z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Bardzo dobrze jest to zauważalne również na kempingach. Ludzie zostawiają cenne rzeczy przed przyczepami/kamperami i idą na plaże. Wszystkie sprzęty, grille, telewizory, rowery pozostają niezabezpieczone. Oczywiście trzeba zachować zdrowy rozsądek ale w Australii czujemy się naprawdę bezpiecznie.

Booking.com

Zobacz również:

Michalina Gwizdz

michalina@intheoutback.pl