to top

Kempingi w Kanadzie

Kempingi w Kanadzie

Najtańszym i najbardziej popularnym miejscem noclegowym w Kanadzie są kempingi. Największym ich atutem jest cena oraz lokalizacja. Dzięki nim możemy nocować w parkach narodowych, przy rzekach, jeziorach, w głębi lasu i obcować z naturą. Za nami 34 dni spędzone w Kanadzie, z czego 17 pod namiotem.

Kanadyjczycy, podobnie jak Amerykanie i Australijczycy kochają kempingi. W weekendy przyjeżdzają całymi rodzinami, grillują, łowią ryby i pływają kajakami po licznych jeziorach i rzekach. Z tego powodu infrastruktura kempingowa jest świetnie rozbudowana i przyjazna dla zwiedzających.

Kempingi w Kanadzie możemy podzielić na dwie grupy:

Frontcountry – zwane również „kempingami samochodowymi” są najpopularniejszym rodzajem kempingu. „Frontcountry” pozwalają zaparkować samochód bezpośrednio na miejscu kempingowym, lub w jego bliskiej odległości („walk-in campsites”). „Frontcountry” oferują wiele udogodnień takich jak: prysznice, spłukiwane toalety (tak spłukiwane, bo są też takie w stylu wychodka), place zabaw, mini pola golfowe, pralnie, sklepiki z najpotrzebniejszymi rzeczami, baseny itp.

Backcountry – kempingi położone na odludziu, do których dostaniemy się jedynie piechotą lub kajakiem/łodzią.

Kempingi w Kanadzie
Prywatna plaża w Sandbanks Provincial Park

Rodzaje kempingów w Kanadzie

Kanadyjskie kempingi możemy podzielić na cztery grupy:

1. Kempingi prywatne

Są to kempingi z których najczęściej korzystaliśmy podczas naszej podróży po wschodniej Kanadzie.

Prywatne kempingi znajdują się wzdłuż głównych szlaków turystycznych, posiadają wiele udogodnień, które mogą być atutem podczas podróży z dzieckiem.

Wybierając miejsce kempingowe mamy do dyspozycji:

Tent side no service – miejsce kempingowe bez prądu i wody. Jest to najtańsza opcja noclegowa. Ceny zaczynają się od 35$ za noc (peak season).

Tent side with water – miejsce kempingowe z dostępem do wody. Ceny zaczynają się od 40$ za noc (peak season).

Tent side with water and electricity – miejsce kempingowe z dostępem do wody i prądu. Ceny zaczynają się od 43$ za noc (peak season).

Wszystkie kempingi posiadają toalety i łazienki z ciepłą wodą, w recepcjach dostępne są najpotrzebniejsze produkty spożywcze, lód, drewno na ognisko.Wiele kempingów posiada place zabaw, baseny, wi-fi, mini golfa, a w okresie wakacji, kino pod chmurką, czy pancake na śniadanie.

Na każdym miejscu kempingowym znajduje się palenisko/ miejsce na ognisko oraz stół z ławkami.

Dla potrzebujących trochę więcej wygody, na kempingach dostępne są małe drewniane domki „cabin” z dostępem do prądu. Jest w nich łóżko i kilka szafek. Ceny zaczynają się od 90$ za noc (peak season).

Popularną siecią kempingową we wschodniej Kanadzie jest KOA. Nie jest aż tak rozbudowana jak w USA, ale posiada chociaż jeden kemping w pobliżu najpopularniejszych miast.

2. Parks Canada Campgrounds

Parks Canada Campgrounds to kempingi znajdujące się na terenie parku narodowego. W szczycie sezonu i święta państwowe są bardzo oblegane, dlatego konieczna jest wcześniejsza rezerwacja online. Rezerwację dokonuje się na stronie parku danej prowincji.

Na przykład jeżeli planujemy nocować w jednym z parków narodowych w prowincji Ontario rezerwację noclegu dokonujemy przez stronę: http://www.ontarioparks.com/en

Wjazd do kanadyjskich parków narodowych jest płatny, ale jeżeli mamy wykupiony nocleg na kempingu należącym do parku, wtedy nie trzeba już dodatkowo opłacać wejścia.

Kempingi w parkach narodowych nie posiadają, aż tyle udogodnień co kempingi prywatne, ale ich położenie jest największym atutem.

Niektóre kempingi należące do parków posiadają miejsca z prądem i wodą, jednak znaczna większość to miejsca „no service„.

Ready-to-Camp, Yurt, Cabin

Parki narodowe oferują również gotowe namioty (z łóżkami, sprzętem kuchennym, prądem) zwane „ready-to-camp”.

Bardziej luksusową wersją namiotu będzie mongolska jurta z łóżkami, grillem, a nawet piecem kozą.

Niektóre kempingi oferują również „cabin” czyli małe drewniane domki.

Wiele parków narodowych na stronie rezerwacji zamieszcza zdjęcia miejsca kempingowego, kabiny czy jurty. Jest to duże udogodnienie, dzięki któremu możemy wybrać miejsce noclegowe według swoich preferencji: w głębi lasu, mniej zacienione itd.

3. Provincial and Territorial Parks Campgrounds

W Kanadzie jest 38 parków narodowych i ponad tysiąc parków prowincjonalnych i terytorialnych.

Różnica między parkiem prowincjonalny (lub park terytorialny), a narodowym jest taka, że te pierwsze zarządane są przez jedną z prowincji kraju.

Kempingi w „Provincial and Territorial Parks” działają na takiej samej zasadzie jak w parkach narodowych.

Kempingi w Kanadzie
Plaża w Sandbanks Provincial Park
Kempingi w Kanadzie
Prywatna plaża w Sandbanks Provincial Park

4. Darmowe kempingi

Bezpłatne biwakowanie w Kanadzie jest znane jako boondocking, dry camping lub wild camping i można je znaleźć w całym kraju.

Nie korzystaliśmy z tego typu miejsc, bo bezpłatne kempingi (dla namiotów) najczęściej są oddalone od głównych szlaków i atrakcji turystycznych.

Z tego co wyczytaliśmy niektóre darmowe kempingi posiadają toaletę w stylu „wychodek”, palenisko oraz ławki ze stolikami.

Jeżeli planujemy nocowanie w samochodzie albo podróżujemy kamperem, to mamy kolejne dwie opcje na darmowy nocleg:

Przystanki dla ciężarówek Truck Stops and Road Side Stops

Przy autostradach w Kanadzie znajdują się zajazdy nazywane Truck Stops, które w większości posiadają toalety, kosze, a czasem nawet stoły piknikowe. Jeżeli przy takim zajeździe nie ma napisu „No Overnight Camping” spokojnie możemy zaparkować na noc.

Nocleg na parkingu przy supermarkecie

Drugą opcją na darmowy nocleg w samochodzie są parkingi przy supermarketach. Najbardziej popularną siecią, która często oferuje darmowy nocleg jest Walmart. Używając jednej z poniższych aplikacji można sprawdzić, który Walmart pozwala na nocne parkowanie.

Podczas naszej podróży widzieliśmy wiele kamperów i przyczep zaparkowanych na noc przy supermarketach. Niektórzy ludzie robili sobie BBQ i piknikowali pośrodku ludzi, robiących zakupy 😀

Aplikacje z darmowymi i płatnymi kempingami:

Freecampsites.net  – for Android

Campendium – RV & Tent Camping for IOS

WikiCamps Canada – for Androidfor IOS

iOverlander – for Androidfor IOS

Kempingi w Kanadzie

Bezpieczeństwo na kempingach

Kanada jest relatywnie bezpiecznym krajem, jeżeli chodzi o kradzieże i przestępstwa. Największym zagrożeniem, z którym trzeba się liczyć to zwierzęta. Na pierwszym miejscu są niedźwiedzie, które występują praktycznie na terenie całej Kanady, jednak te najbardziej groźne (Grizzly), występują na zachodzie kraju. Tam znajdują się znaki ostrzegawcze oraz m.in. specjalne szafki/linki do przechowywania żywności, podczas pobytu na kempingu.

W Kanadzie występują również jadowite węże, pumy, skunksy, wilki oraz kojoty.

Podczas naszego pobytu spotkaliśmy jedynie szopy, świstaka, zająca oraz mase gęsi i kaczek.

Dla naszego bezpieczeństwa nigdy nie należy przechowywać żywności oraz śmieci w namiocie. Na stronie rządowej znajdziecie dokładny opis jak należy zachowywać się bezpiecznie podczas biwakowa oraz co musimy zrobić gdy zobaczymy niedźwiedzia.

Bezpieczne kempingowanie w Kanadzie
Bezpieczne kempingowanie w Kanadzie

Przydatne informacje:

Bezpieczna podróż w kraju niedźwiedzia -> KLIK

Bezpieczne kempingowanie -> KLIK

Booking.com

Zobacz również:

Michalina Gwizdz

michalina@intheoutback.pl