to top

Oman i ZEA – fotorelacja z podróży

Zjednoczone Emiraty Arabskie – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów. Stolicą kraju jest Abu Zabi. ZEA mają powierzchnię  83 600 kilometrów kwadratowych.

Oman – państwo graniczące z ZEA, położone jest w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, nad Morzem Arabskim. Ma powierzchnię 309 500 kilometrów kwadratowych.

Ludność – ludność w Emiratach rośnie w ostatnich dekadach w zawrotnym tempie. W 1970 r. mieszkało tam niecałe 250 tys. osób, dziś prawie 6 mln. Dziś obywatele ZEA stanowią 20% ludności kraju, a 80% to obcokrajowcy. W Omanie mieszka ponad 3 mln osób. Omańczycy stanowią 70% ludności, reszta to głównie przybysze z Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Egiptu i Filipin.

Religia – w obu krajach nie ma rozdziału państwa od Kościoła, islam jest religią państwową. Religia, polityka i kultura wzajemnie się przenikają.

Klimat – ZEA należą do klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego, a na pustyniach skrajnie suchego. Latem jest bardzo gorąco, na wybrzeżach temperatura wynosi ponad 40°C, a na pustyniach dochodzi do 50°C. Ze względu na bliskość zbiorników wodnych, wilgotność w letnich miesiącach przekracza 90%, ale w głębi kraju powietrze jest suche. Natomiast klimat Omanu jest tak samo zróżnicowany jak ukształtowanie geograficzne. W głębi kraju temperatura sięga d0 50°C, a na obszarach górskich w nocy może dojść do -1°C.

Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie maj/czerwiec 2015 r. Czas podróży 16 dni. W Dubaju wypożyczyliśmy samochód, którym dojechaliśmy do stolicy Omanu – Maskat. Cudowne widoki, mili i życzliwi ludzie, brak turystów (pomijając Dubaj) i wspaniała noc pod namiotem na najwyższym szczycie w Omanie wśród górskich kóz. Ta podróż na długo pozostanie w naszej pamięci.

Znajdź nocleg w Omanie:

Booking.com

Michalina Gwizdz

michalina@intheoutback.pl