to top

Przemysłowy Magnat. Gra oparta na faktach…

Przemysłowy magnat

Przemysłowy Magnat to śląska alternatywa dla Monopolu i Eurobiznesu. Gra, która wciągnie i zainteresuje zarówno młodsze jak i starsze pokolenie. Poznamy 28 z 42 obiektów wchodzących w skład Szlaku Zabytków Techniki. Dowiemy się wielu ciekawostek, które poszerzą naszą wiedzę na temat Śląska.

Kolorystyka gry nawiązuje do identyfikacji wizualnej Szlaku Zabytków Techniki. Dominującym kolorem jest pomarańcz z elementami bieli, szarości i czerni.

Urozmaiceniem gry są QR kody, które choć nie mają wpływu na przebieg gry dostarczą nam informacji o nieruchomościach przemysłowych, usługach komunalnych oraz kopalniach opisanych w grze.

Opis i cel gry:

Przemysłowy Magnat przenosi nas w czasie do industrialnego świata końca XIX i początku XX wieku, pełnego opowieści, wyjątkowych postaci i wydarzeń, które miały wpływ na historię Śląska.

Grając, poznamy fakty, specyfikację oraz historię browarów, fabryk, kopalni, kolei wchodzących w skład Szlaku Zabytków Techniki.

Szlak Zabytków Techniki to 42 obiekty w 26 miejscowościach związane z górnictwem (węgla i srebra), hutnictwem, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, ceramiką, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Dwa obiekty zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Więcej informacji o Szlaku Zabytków Techniki znajdziecie tu (KLIK).

Gra przeznaczona jest dla dwóch do pięciu osób, przy czym maksymalnie czterech kupców i jednego kasjera (kasjerem może być jeden z czterech kupców).

Celem gry Przemysłowy Magnat jest zgromadzenie największego majątku lub wyeliminowaniu innych kupców poprzez doprowadzenia ich do bankructwa.

Warto na samym początku ustalić sobie limit czasowy, który przeznaczamy na grę. W innym przypadku otrzymanie tytułu „Przemysłowego Magnata” może zająć nam kilka godzin 🙂

Zawartość pudełka:

✔ plansza składająca się z pięciu części (puzzli) z oznaczonymi nieruchomościami przemysłowymi

✔ 4 plastikowe pionki

✔ 2 kości do gry

✔ 32 drewnianych postumentów oznaczających inwestycje

✔ 12 drewnianych postumentów oznaczających inwestycje końcowe

✔ 48 kart zdarzeń

✔ 28 kart akcji poszczególnych nieruchomości

✔ skrócona oraz pełna instrukcja

✔ 200 banknotów (talarów) o nominałach (10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000)

Przebieg gry:

Gra rozpoczyna się na polu starostwo. Kupujący rzuca kośćmi i przesuwa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, o wyrzuconą ilość oczek. Jeżeli zatrzyma się na jednym z 28 pól akcji, może zakupić nieruchomość, lub jeżeli jest zajęta, zapłacić za postój jej właścicielowi.

Na planszy znajdują się również pola opłat (wpłacamy podaną kwotę do starostwa), oraz pola zdarzeń, które zobowiązują kupca do pociągnięcia karty zamieszczonej na planszy i zastosowania się do jej zaleceń.

Pole specjalne KOPALNIA SATURN, to dobrze nam znane z Monopolu pójście do więzienia, czyli w tym wypadku do KOPALNI IGNACY. Tam kupiec błąka się po kopalni tracąc w ten sposób trzy kolejki.

Gdy gracz zakupi wszystkie parcele z danego segmentu, może dokonać inwestycji, czyli wniesienia do starostwa opłaty określonej w akcji i w zamian otrzymuje postument, który stawia na swojej nieruchomości.

Gracz, który posiada cztery inwestycje na swojej parceli, zyskuje prawo do sfinalizowania inwestycji końcowej, czyli oddaniu do starostwa czterech postumentów inwestycji oraz wpłaceniu określonej opłaty, w zamian otrzymując postument inwestycji końcowej wyglądem przypominającej fabrykę.

Jeżeli kupcowi zabraknie pieniędzy może spieniężyć swoje inwestycje albo zastawić lub odsprzedać posiadane nieruchomości.

Gracz, który pomimo, wykonanych operacji finansowych nie jest w stanie utrzymać płynności finansowej zostaje bankrutem i kończy grę.

Do gry dołączonych jest również około 30 banknotów zastępczych, które podczas braku pieniędzy w starostwie wypisuje się odręcznie o nominałach zgodnych z zapotrzebowaniem.

Wrażenia:

Jeżeli kiedykolwiek graliście w Monopol lub Eurobiznes, bez problemu odnajdziecie się w zasadach panujących w grze Przemysłowy Magnat.

Według producenta gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 8+, jednak wydaje mi się, że spokojnie 6 latek poradzi sobie z opanowaniem zasad.

Przemysłowy Magnat spodobał się zarówno starszym jak i młodszym członkom naszej rodziny. Mój starszy syn (7 latek) z podwójną przyjemnością kupował parcele, które w rzeczywistości odwiedził.

Bardzo podoba mi się, że gra oparta jest na faktach, dzięki czemu poznajemy Śląsk z przełomu XIX i XX wieku. Przemysłowy Magnat to także super pamiątka dla osób odwiedzających to województwo.

Gra zrobiona jest bardzo solidnie. Duży plus za puzzlową planszę, która nie wygina się i jest dobrze połączona.

Jedyny minus jaki zauważyli członkowie mojej rodziny to jednolity kolor banknotów oraz kart akcji, co utrudnia ich identyfikację. Mnie osobiście to nie przeszkadza, bo uważam, że całość idealnie współgra z identyfikacją wizualną Szlaku Zabytków Techniki.

Bardzo dziękuję Regionalnemu Instytutowi Kultury w Katowicach za udostępnienie mi egzemplarza gry do recenzji.

Gra do kupienia tu: (KLIK)

Michalina Gwizdz

michalina@intheoutback.pl